Пошук по сайту:

Королі тютюнової тіні: Хто стоїть за виробництвом контрафакту в Україні

Королі тютюнової тіні: Хто стоїть за виробництвом контрафакту в Україні
Королі тютюнової тіні: Хто стоїть за виробництвом контрафакту в Україні

Українська тютюнова тіньова економіка неухильно зростає з 2018 року. Тоді вона становила 4,7% ринку. Особливо стрімко цей процес відбувався після початку великої війни. На кінець 2023 року, за оцінками експертів Kantar Ukraine, кожна четверта сигарета в Україні вироблялася нелегально.

Водночас у березні 2024 року загальний рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні знизився до 19,1% з 25,7% у жовтні минулого року.

Серед іншого це пояснюють протидією схемам нелегальної реалізації контрафакту.

У ЗМІ є дані про найбільших виробників контрафакту в Україні. Відомі місця, називають і конкретні прізвища тих, хто стоїть за процесами та набуває вигоду.

Умовно їх можна поділити на "сірих", які прикриваються легальним виробництвом, і відверто нелегальних "чорних".

Читайте по темі: Беззаконня «тютюнової мафії» контрабандиста Григорія Козловського

Королі "сірої" зони

Контрафактні, нелегальні цигарки в Україні завозяться контрабандою або виробляються всередині країни.

Королі тютюнової тіні eiddxikdiqurhabЛідери за рівнем розповсюдження нелегальних цигарок

Щодо виробництва контрафакту всередині країни та протидії цьому, то ситуація в цій царині нагадує гойдалку. Періодично з’являється інформація про успіхи, обшуки й навіть вилучення незаконних цигарок і обладнання, та згодом, зазвичай через суди, все це повертається власникам, і все повторюється.

Стосовно "сірих" місць виробництва, то, наприклад, згідно з даними Kantar у 2022 році 64% фіктивного виробництва безакцизних сигарет припадало на ТОВ "Винниківська тютюнова фабрика".

За даними YouControl, на той час компанія належала львівському бізнесмену Григорію Козловському.

Щоправда, згодом стало відомо, що він вийшов з переліку засновників.

На території Львівської тютюнової фабрики у Винниках працює низка компаній, що належали Григорію Козловському та його бізнес-партнерам. Зараз же, за даними YouControl, Козловський вийшов із переліку засновників усіх компаній, пов’язаних із тютюновим бізнесом. 29 березня 2023 року мирову угоду між Бицьким і Свіщовим затвердив господарський суд Львівської області, а 27 квітня – між Бицьким і Козловським.

Самі виробничі цехи фабрики, за даними місцевих медіа, належать доньці Григорія Козловського Софії Максимець, а власницею торговельних марок сигарет Marvel. Strong та Lifa, які виготовляють на фабриці, є донька Олександра Свіщова Вікторія Свіщова.

"Винниківська тютюнова фабрика" і "Марвел Інтернешнл Тобакко Груп" реалізують продукцію через ТОВ "Торговий дім "Марвел", що належить Олексію Різнику.

Читайте по темі: Як нехтує своїми обов’язками ВЛК та відправляє "непридатних" на війну, - ЗМІ

ЗМІ навіть повідомляли, яким чином відбувалось ухиляння від сплати податків – з використанням так званої "Схеми Duty Free". Її суть – компанія виготовляє сигарети формально під контракт з магазинами безмитної торгівлі Duty Free. Ці магазини працюють на кордонах і в аеропортах. Сигарети згідно з документами продаються саме в цих магазинах, але в величезних кількостях на одного покупця. Фактично ж збут відбувається через роздрібну торгівлю, а також на ринках і вокзалах чи через інтернет.

Як продають контрафакт?

Продаж нелегальної тютюнової продукції в Україні відбувається через мережу інтернет, телеграм-канали та поштових операторів. У спеціальних групах телеграм у вигляді постів дають прайси продукції та фото пачок. Більшість з них без марок акцизного податку. Часто продаж здійснюється від трьох або п’яти блоків. Канали пов’язані між собою. Цигарки відправляють поштою, бо там не мають фізичної можливості оглядати кожну поштову посилку.

На початку березня 2023 року на території Львівської тютюнової фабрики детективи Бюро економічної безпеки провели обшуки, за результатами яких на складах знайшли 1,6 млн пачок сигарет без акцизних марок. Через це до бюджету не сплатили 85 млн грн податків. Та вже 27 вересня 2023 року слідчий суддя Шевченківського районного суду Києва скасував арешт, накладений на майно "Винниківської тютюнової фабрики", що було вилучене тоді.

Аби протистояти "Схемі Duty Free", ухвалили спеціальний Закон, який набрав чинності 1 жовтня 2023 року та обмежив обсяги продажів.

Також у контексті виробництва "сірого" контрафакту на базі легальних підприємств ЗМІ згадують інше підприємство: компанію "Юнайтед Тобакко" і підприємство, розташоване у місті Жовті Води на Дніпропетровщині. Її пов’язують з екснардепом на той момент провладної партії Миколою Мартиненком.

У серпні 2022 року підприємство позбавили ліцензії, і виробництво зупинили. Для цього знадобилося втручання президента Володимира Зеленського.

До цього на фабриці у 2018-2021 роках проводили обшуки Державна фіскальна служба, Нацполіція та СБУ.

Водночас, за даними медіа, після цього фабрика "ожила" на Тернопільщині.

Ще одним "сірим" виробництвом медіа називають фабрику "Українське тютюнове виробництво" в селі Гоща Рівненської області. Її пов’язують з ексвласником донецької тютюнової фабрики "Хамадей" Владиславом Гельзіним.

Її називають виробником підробок відомих брендів, які вивозять до Євросоюзу.

Контрафакт на експорт: ховають у бензовозах, переправляють саморобними дронами

Обсяги виробництва контрафакту в Україні такі, що його навіть намагаються переправляти до країн ЄС, де ця продукція коштує значно дорожче. У 2023 році на Буковині, за даними БЕБ, цигарки приховували у цистерні для пального: фури з сигаретами минали пункт митного контролю як порожні, а поверталися до України із пальним. На Волині місцеві використовували саморобні БпЛА з парашутами, аби переправляти контрабанду цигарок до Польщі. У Закарпатті теж переправляли контрабанду саморобними БпЛА, а на пакунки із сигаретами клеїли світловідбивачі для зручності пошуку після скидання.

"Чорний король" з одеських катакомб

Щодо відверто "чорних схем", то у 2023 році стало відомо про вилучення підпільного обладнання, яке використовували для промислового виготовлення тютюнових виробів в одеських катакомбах. Разом з ним було вилучено 1,3 млн пачок цигарок з підробленою акцизкою, майже 20 тонн тютюнової сировини.

За даними LIGA.net у правоохоронних органах, вартість цього обладнання, яке здатне виготовляти до 100 000 пачок цигарок за добу, може сягати $150-200 млн.

На вилучені лінії з виробництва та фасування після обшуків був накладений арешт. Та вже у березні 2024 року рішенням вже згаданого Шевченківського райсуду Києва він був знятий, оскільки майно перебувало в оренді, а кінцевим власником було підконтрольне підприємство.

Правоохоронці у своїх повідомленнях стосовно цієї історії зазначають, що "згадувана компанія афілійована до відомого підсанкційного одеського контрабандиста".

У цьому контексті варто зазначити, що після рішення судів про зняття арешту з одеської "катакомбної" лінії наприкінці березня на сайті президента України було оприлюднено Указ від 4 квітня на базі рішення РНБО.

Відповідно до нього, на Вадима Альперіна, ім’я якого медіа часто згадують у контексті корупції на Одеській митниці й навіть називають "Королем контрабанди", накладено персональні санкції з тимчасовим позбавленням права користуватися та розпоряджатися активами, що йому належать, а також активами, щодо яких він може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) бути дотичним.

Читайте по темі:

Зеленський: Поступово ми наближаємося до можливості застосовувати свої ракети
Зеленський провів Ставку: Говорили про перспективи української ракетної програми
На службі у Альперіна: Як контрабандист і виробник нелегальних сигарет маніпулює судовими рішеннями
Корупційні скандали "Слуг народу": Хроніка підозр та скандалів депутатів
Нардеп від "Слуги народу" Жупанин засвітився в готелі львівського контрабандиста Козловського
Зеленський анонсував іще чотири безпекові угоди для України
Син Трампа "потролив" Зеленського після виходу Байдена з президентських перегонів
З України намагалися вивезти контрабандою колекцію старовинних монет, схованих у дитячих речах
Німецький ЗРК Patriot прибув в Україну, - Зеленський
Зеленський: Російська армія втратила близько 20 тисяч осіб під час наступу на Харківщині

Коментарі:

comments powered by Disqus