Пошук по сайту:

Недбалість чи дерибан по-київськи: історія обстежень та ремонтів обваленого Повітрофлотського шляхопроводу

Недбалість чи дерибан по-київськи: історія обстежень та ремонтів обваленого Повітрофлотського шляхопроводу
Недбалість чи дерибан по-київськи: історія обстежень та ремонтів обваленого Повітрофлотського шляхопроводу

Життя столиці продовжує вражати своєю різнобарвністю: поки в одному його районі відкривають новий пішохідний міст, в іншому – на очах розсипається старий занедбаний Повітрофлотський шляхопровід.

Фахівці КП “Київавтошляхміст” планово оглядали цю споруду восени минулого року і особливих нарікань до її стану не мали. Ремонтували ж крайній раз 66-річний шляхопровід 2,5 роки тому, щоправда, з невідомих громадськості причин виконали лише третину запланованих робіт. Де саме недоопрацювали – на етапі обстежень чи ремонту – зараз визначатимуть і можливо навіть оголосять. Наразі питання викликає тільки загальна філософія столичної влади, яка вбачає більш потрібним відкривати піарні інфраструктурні проєкти замість порятунку важливих транспортних розвʼязок міста.

Як стало відомо  оголошення електронної системи ProZorro, 20 червня 2024 року Комунальне підприємство по ремонту і утриманню мостів і шляхів Києва “Київавтошляхміст” (*) уклало з ТОВ “Укртехекспертиза” (**) договір на проведення планового обстеження Повітрофлотського шляхопроводу. Ціна договору склала 455,81 тис. гривень

Згідно з умовами договору, до кінця поточного року підрядник повинен буде обстежити частину шляхопроводу, яка знаходиться на перетині Повітрофлотського проспекту із залізницею “Київ-Фастів”. Дослідження споруди, як вказано в тендерній документації, замовили для оцінки її експлуатаційної придатності та несної спроможності, і як результат – складання рекомендацій стосовно її подальшої експлуатації. Дані обстеження, як зазначено, будуть використані для класифікації технічного стану шляхопроводу. 

Втомлений шляхопровід та дивний збіг обставин

Читайте по темі: Справу ексміністра Пивоварського передали до суду

Напередодні підписання договору на обстеження Повітрофлотського шляхопроводу – під вечір 19 червня 2024 року – стався обвал його пішохідної частини над вулицею Борщагівською (де вона переходить у вулицю Жилянську). Конструкції впали на проїжджу частину вулиці та колії швидкісного трамваю, перекривши рух ними. Дивом обійшлося без жертв та постраждалих.

Не догледіли: історія обстежень та ремонтів обваленого Повітрофлотського шляхопроводу eiddxikdiqurhabНа карті позначено місце обвалу

В ніч на 20 червня 2024 в столичній адміністрації відзвітували про відновлення руху автотранспорту під Повітрофлотським шляхопроводом, а вранці 20 червня – про початок курсування трамваїв швидкісної лінії за звичайним графіком.

Власне, крім повідомлень про проведення аварійно-рятувальних робіт по розчищенню від уламків, обмеження та згодом відновлення руху транспорту, офіційних коментарів щодо обвалу шляхопроводу від столичних посадовців не було.

Через відсутність розширеної офіційної інформації, у висуванні версій та припущень щодо причин обвалу активізувалося експертне середовище. Зокрема, інфраструктурний оглядач Павло Авдокушин з місця події повідомив, що впала більша частина тротуарної консолі прогонової будови з боку центру міста та перильна огорожа. Він припустив, що арматура консолі десятиліттями могла руйнуватися всередині через проникнення до неї води та хімічних речовин для зимового оброблення доріг. На його думку, під час обстежень шляхопроводу візуально процесів руйнувань могли не помітити, оскільки монолітну конструкцію не вскривали.

Не догледіли: історія обстежень та ремонтів обваленого Повітрофлотського шляхопроводуПовітрофлотський шляхопровід після обвалу (фото Павла Авдокушина)

Проведення нещодавніх досліджень шляхопроводу підтвердили в Департаменті транспортної інфраструктури Київської міськдержадміністрації (КМДА). Столичний активіст Павло Постоєнко опублікував лист від цього профільного підрозділу столичної адміністрації, в якому повідомляється, що планове обстеження конструкцій шляхопроводу виконувалось в 2020 році “експертом з технічного обстеження будівель та споруд”. При цьому, за інформацією департаменту, на так давно – в жовтні 2023 року – фахівці КП “Київавтошляхміст” проводили плановий осінній огляд шляхопроводу. Тоді, як повідомляється, були встановлені «маячки» для моніторингу розкриття тріщини по тілу цегляної кладки підпірної стінки, а відновлення деформованої частини цегляної кладки було заплановано виконати у III кварталі 2024 року. Про якісь інші недоліки на шляхопроводі в профільному депаратменті не вказали.

Тендерна історія обстежень та ремонтів 

Аналіз тендерів КП “Київавтошляхміст” показав, що дійсно крайній раз це підприємство замовляло обстеження Повітрофлотського шляхопроводу у 2020 році, хоча до того часу цю споруду досліджували більш регулярно. Так, у 2019 та 2018 роках підприємство укладало угоди на комплексне спецобстеження шляхопроводу, сумарно витративши на них 587 млн гривень.

В 2020 році шляхопровід обстежували аж тричі: в лютому та березні “Київавтошляхміст” замовив планові обстеження, а в липні – проєктування протиаварійних заходів. За вказані дослідження транспортного вузла тоді було витрачено 1,57 млн гривень.

Читайте по темі: Киянин ошукав роботодавця на 150 тисяч гривень

Самі протиаварійні заходи на шляхопроводі КП “Київавтошляхміст” замовило 17 вересня 2020 року за 20,53 млн гривень у ТОВ “Мостобудівельний загін № 112” (***). Підрядник повинен був замінити опори контактної мережі та освітлення, балки у прогонах, відремонтувати прогони та ригелі, облаштувати мостове полотно та деформаційні шви, змонтувати контактну мережу тролейбуса, встановити 12 світильників зовнішнього освітлення, дорожні знаки та комплекти “зелена хвиля”. Через кілька місяців – наприкінці грудня 2020 року, з цим же підрядником було укладено ще один договорів на виконання протиаварійних робіт вже на 8,98 млн гривень

Роботи по обом договорам ТОВ “Мостобудівельний загін № 112” зобовʼязувалося виконати до кінця липня 2021 року. Однак наприкінці 2021 року сторони відзвітували, що сума оплати по вересневому договору складає 10,83 млн гривень, а по грудневому – всього 696,78 тис. гривень, при цьому обидва договори оголосили виконаними. 

Слід зазначити, що паралельно з цим КК “Київавтодор” більше 7 років готується до масштабної реконструкції всього транспортного вузла на перетині просп. Перемоги з просп. Повітрофлотським. Ще у березні 2017 року корпорація оголосила тендер (очікувана вартість становила 18 млн гривень) на розробку проєктно-кошторисної документації для реконструкції, однак він не відбувся через відхилення всіх тендерних пропозицій.

У серпні 2017 року “Київавтодор” оголосив повторний тендер, за результатами якого у вересні було укладено договір (ціна – 16,9 млн гривень) з ТОВ “Інститут комплексного проектування об’єктів будівництва”, але за виконану частину робіт підряднику заплатили всього півмільйона гривень. За результатами третього тендеру, вже в травні 2021 року було укладено договір ціною 31,99 млн гривень з ПП “НВФ “Мостопроект”. Компанія повинна була розробити документацію до кінця 2022 року, однак ці терміни кілька разів відкладали. На сьогодні є чинною додаткова угода, згідно до якої проєкт та кошторис повинні бути розроблені до кінця 2024 року.

Нагадаємо, Повітрофлотський шляхопровід був побудований 1958 року. Він з’єднує Повітрофлотський проспект з вулицею Чорновола. Шляхопровід складається з трьох секцій: одна над залізницею, друга – над швидкісним трамваєм та третя – над проспектом Перемоги.

Статусу аварійного у Повітрофлотського шляхопроводу немає, однак ще у 2014 році фахівці КП “Київавтошляхміст” оцінили технічний стан шляхопроводу як обмежено працездатний та такий, що потребує виконання ремонтних робіт капітального характеру.

В останні роки навіть візуально можна було помітити зношеність окремих конструкцій Повітрофлотського шляхопроводу, кияни періодично повідомляли про обсипання та руйнування його частин. Зокрема, у лютому 2018 року жителі столиці виявили, що з Повітрофлотського шляхопроводу почали обламуватися великі шматки бетону. Тоді в “Київавтодорі” поспішили повідомити, що бетон зі шляхопроводу скололи планово в якості превентивних заходів. Однак вже через місяць уламки споруди знову посипалися на проїжджу частину, пошкодивши автомобіль, який зупинився на світлофорі.

В жовтні 2023 року в столиці також трапився обвал шляхопроводу, щоправда в інших масштабах та за інших обставин. Тоді на Дегтярівському шляхопроводі в розпал реконструкції на замовлення КК “Київавтодор” обвалилася вся його прогонова будова. В день аварії у підрядника – ТОВ “Ростдорстрой” з оточення мера Одеси Геннадія Труханова – запевнили, що беруть всю відповідальність за інцидент на себе та усуватимуть його наслідки за власний кошт, навіть не чекаючи результатів експертиз. Тоді громадськості нагадали, що підряд вартістю 920 млн гривень цій компаній віддали без конкурсу, незважаючи на триваючі кримінальні провадження за підозрою в неякісному виконання дорожніх робіт та “розпилах” бюджетних коштів. Наприкінці грудня 2023 року рух по шляхопроводу відкрили, однак лише в травні поточного року було оголошено про завершення всього комплексу робіт. 

Також нагадаємо, у лютому 2021 року мер Києва Віталій Кличко повідомив, що у столиці 75 мостів перебувають у передаварійному стані. Він зізнався, що щоранку молиться, щоб з мостами нічого не сталося.

Проте одночасно з катастрофічною ситуацією зі столичними мостами та шляхопроводами, керівництво міста продовжує дивувати киян інфраструктурними проєктами, доцільність яких викликає сумнів. Так, в травні 2019 року Віталій Кличко відкрив пішохідно-велосипедний міст через Володимирський узвіз. У побудові такого роду об’єктів столичного мера не зупинила навіть війна: в травні поточного року був урочисто відкритий пішохідно-велосипедний міст, який зʼєднує острів “Оболонський” з набережною Оболоні та парком “Наталка”. На відкритті так званого “мосту-хвилі” Віталій Кличко запевнив, що жодної бюджетної копійки на його зведення не витратили, мовляв, будували його за кошти меценатів. У відповідь громадські активісти зауважили, що донорські кошти доцільніше було спрямувати на життєвоважливі потреби в умовах воєнного стану. 

КП “Київавтодорміст” було засноване Київрадою у 1992 році. Основний вид діяльності – допоміжне обслуговування наземного транспорту. З 7 серпня 2023 року підприємство очолює Богдан Корбенюк, який до цього з листопада 2019 року керував ним в якості тим тимчасового керівника.

Це підприємство входить до структури КК “Київавтодор”, генеральним директором якої з 5 липня 2022 року є Олександр Федоренко. Він же з 19 травня 2020 року очолював комунальну корпорацію на правах в.о. керівника.

КК “Київавтодор” підпорядковується Департаменту транспортної інфраструктури КМДА, який з 1 вересня 2021 року очолює Руслан Кандибор (на колажі ліворуч). Діяльність зазначеного департаменту з 9 листопада 2021 року спрямовує особисто голова КМДА Віталій Кличко (на колажі праворуч).

 

Альона Момот

КиївВлада

Читайте по темі:

На Миколаївщині офіцер ЗСУ привласнив кошти виділені на будматеріали
В Одесі на хабарі викрито посадовицю територіального відділення Антимонопольного комітету
У Києві затримали двох диверсантів, які підпалювали авто військових та обладнання залізниці
Після скандалу з завищенням цін госпіталь Кличка-Поворозника сховав ціни будматеріалів для нового ремонту за 102 мільйони
ВАКС знову продовжив обов’язки директорці держпідприємства у справі Кубракова
Посадовців ТЦК на Тернопільщині викрито на хабарництві
Викрито схему незаконного звільнення військових через фіктивний догляд за родичами – ДБР
Львівський онколог вимагав хабар за продовження групи інвалідності
Як нехтує своїми обов’язками ВЛК та відправляє "непридатних" на війну, - ЗМІ
Сенатор США Менендес подав у відставку після звинувачення у корупції

Коментарі:

comments powered by Disqus